23 Nisan Bayramımız Kutlu Olsun

23 Nisan 1920…

Bu Tarih; halkın yönetime hakim olmasının ilk günü ulusal egemenliğimizin günüdür.

Türk Milletinin iradesini temsil eden Birinci Büyük Millet Meclisi’nin açıldığı ve Türk halkının egemenliğinin ilân edildiği tarihtir.
Bu tarih üzerinden tam 100 yıl geçti ve bizler Büyük Ata’mızın vatanımız üzerinde halen saçmakta olduğu ışık ile yürüyoruz.
Ulu Önderimize Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e minnattarız.

 

O, Vizyon sahibi kişiliği ile geleceği görmüş ve vazifedar yapısı ile Türk Milletini bağımsızlığına kavuşturmuş, Vatanına karşı görevlerini tek tek yerine getirmiştir.

Türk devletinin yapısının ruhu, milli egemenliktir. Milletin kayıtsız şartsız egemenliğidir.

Çocuklarımız milletin geleceğidir ve bu egemenliği devam ettirecek olan çocuklarımızdır.

Ulu önderimiz çocuklara duyduğu sarsılmaz güvenin ve büyük sevgisinin ifadesi olarak, Milli Bayramımızı 23 Nisan 1924’te çocuklara armağan ederek, Çocuk bayramı olarak kutlanmasına karar vermiştir.

 

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 23 Nisan 1920 günü kurulması onuruna, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından sadece Türk çocuklarına değil, bütün Dünya çocuklarına armağan edilen bir bayramdır.

23 Nisan dünyada kutlanan ilk çocuk bayramıdır. Atatürk’ün Türk çocuklarına armağan ettiği bu bayram şenliklerine yabancı ulusların çocukları da katılır. Atatürk çocuklara çok değer verir, gezilerinde okullara uğrar, ders dinler, sorular sorardı. “Bugünün küçükleri yarının büyükleridir” diyen Atatürk, yönetimin bayram süresince öğrencilere bırakılması geleneğini başlatmıştır.  23 Nisan’da yönetim birimleri seçimle gelen kurullar bir süre çocuklara bırakılır. Atatürk’ün başlattığı bu güzel gelenek her yıl yenilenir.

 

Açılışının 100. yılında ve her zaman Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin ilk başkanı olan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, bize bu vatanı armağan eden tüm şehit ve gazilerimizi bir kez daha rahmetle, minnetle anıyor, tüm çocuklarımızın, tüm dünya çocuklarının bayramını kutluyoruz. 

İzmir Ruhsal Araştırmalar Derneği 

http://www.irad.org
www.facebook.com/irad1990/
www.instagram.com/iraddernek/
https://www.youtube.com/channel/UCZJ8XVrECryW3T_fuwvGv-g