İnsan ve Özgürlük

İnsan ve Özgürlük-Ergün Arıkdal

Dünya okulunun başarıyla tamamlanması demek, fizik dünyanın yani maddenin ve bedenin, cazibe noktası olmaktan, merkez nokta olmaktan çıkarılması demektir. Bu durumu, o merkezin etrafında gittikçe daha sık helezonlar çizerek gerçekleştirdiğimiz bir yukarıya çıkış şeklinde tarif edebiliriz ki bu,bağımlılıktan kurtulduğumuz yani özgürlüğümüze kavuştuğumuz anlamana gelir.

Dünyayı cazibe noktası olmaktan çıkartmak meselesinde,dünya maddesinin beden aracılığıyla üzerimizde oluşturduğu hakimiyet derecesini mümkün olduğu kadar azaltmak yani hakimiyetimizin maddenin üzerinde olması meselesi vardır. Ne vakit ki, dünya maddesine ve onun meydana getirmiş olduğu çeşitli kombinasyonlara karşı kendi iradi hakimiyetimizi kullanabiliriz, işte biz o zaman gerçekten özgür oluruz. Onlara olan bağımlılığımızı azalttığımız ölçüde, maddeyi kendi varlığımızın içinde bir merkez nokta haline getirmekten vazgeçebildiğimiz ölçüde özgür oluruz. Gittikçe daha özgür olmanın sonucunda ise, maddenin merkez nokta olmasına artık tahammül bile edemeyiz.

Bu cazibe ortadan kalkınca “özgürlük” sözcüğünü kullanıyoruz, ancak maddi cazibeyi merkezi bir güç olarak gördüğümüz sürece özgür olamamaktan, esaretten bahsediyoruz. Ama maddenin merkezi bir cazibe noktası olma durumu ortadan kalkarsa, özgürlükten bahsetmemize de hiç gerek kalmaz. Çünkü kıyasla elde edilmiş olan bir sözün karşıtı kalmaz. Kıyaslamanın kalmadığına göre artık özgürlükten bahsedemezsiniz. Diğer bir deyişle, Dünya okulunu başarıyla tamamlamış biri olarak özgürlük problemimiz kalmaz. Çünkü “özgür olamamak” diye bir probleminiz kalmamıştır.

Belli bir süre sonra belki de çok daha yüksek seviyeli başka bir cazibe noktasını merkez edinme gibi bir durum ortaya çıkabilir. Ve bizler dünyaya göre sonsuz özgürlükten bahsedebilecek daha üstün planlarda, daha başka türlü bir dünyada yeni bir tekamül arayışı içerisinde ama yine bizi esarete götürecek bir durumda olabiliriz. Özgürlük ve esaret hiçbir zaman bitmeyen iki husustur.

Ergün Arıkdal
Sonsuzluk Yolcusu Evrensel İnsan-Ruh ve Madde Yayınları-Sayfa 23-24

İzmir Ruhsal Araştırmalar Derneği

bilgi@irad.org
www.irad.org
www.facebook.com/irad1990
www.instagram.com/iraddernek